BMW Vision ConnectedDrive

BMW Vision ConnectedDriveGören, duyan ve düşünen otomobil.Detaylı bilgi: http://www.cadcamsektoru.com/muhendislik/BMW-Vision-ConnectedDrive-10536.htm

Posted by cadcamsektoru.com on 1 Mart 2013 Cuma

BMW Vision ConnectedDrive: Gören, duyan ve düşünen otomobil

3.375 görüntüleme
28 Ocak 2016 tarihinde Araçlar kategorisine eklendi
356 beygir gücündeki otomobil, ihtiyaç duyması halinde bir kamyonun gücüne erişebiliyor, ürettiği torku 800 Nm’ye kadar çıkarabiliyor. 0’dan 100 km/s hıza 4.8 saniyede çıkıyor ve 100 km’de 3.8 litre yakıt tüketiyor.

Bu sistemde araç, gören, duyan ve düşünen bir robot haline gelmiş demek yanlış olmaz. Bugüne kadar pek çok araçta farlar için göz benzetmesini yapmıştık. Ancak BMW’nin konseptinde farlar mecaz yerine gerçekten de göz görevi görüyorlar. Farların ve stopların içine entegre edilen kameralar çevreyi sürekli gözlemleyerek aracın konfor, güvenlik, performans ve ekonomi sistemleriyle etkileşime geçerek gerekli değişiklikleri yapıyorlar. Örnek vermek gerekirse aniden duran trafik veya yola atlayan bir hayvan erken fark edilerek gerekli frenleme daha etkili yapılabiliyor. ConnectedDrive sistemi sadece güvenlik için kullanılmıyor. Emotional Browser adı verilen özellik sayesinde araç içindekilerin hobileri, ilgi alanları ve zevkleri kaydedilerek, yolculuk esnasında bu kriterleri karşılayan çeşitli bilgiler eş zamanlı olarak yolcularla paylaşılıyor. Buna örnek olarak, yolcuların akıllı telefonlarında ajandaya kayıtlı olan bir toplantı araç tarafından tanınarak, navigasyon sistemi otomatik olarak devreye giriyor. Cone of Vision adı verilen ve Türkçeye "görüş konisi" olarak çevrilebilecek sistemle, karoserdeki bazı bölümler farklı renklere bürünerek hem sürücüye hem de çevredekilere ConnectedDrive sisteminin hangi fonksiyonunun ön planda olduğunu bildiriyorlar.